چگونه عمر مبل های خود را افزایش دهیم

چگونه عمر مبل های خود را افزایش دهیم
۰۱ / اسفند / ۱۴۰۲

سوال “چگونه عمر مبل های خود را افزایش دهیم” جزو سوال های پرتکرار در بین عموم مردم است چرا که مبلمان به عنوان یکی از عناصر پرکاربرد و پر استفاده در بین اسباب و اثاثیه منزل به شمار می رود؛ بنابراین طبیعی است که به مرور زمان دچار فرسودگی شود و کارآیی خود را از دست بدهد. اما خبر خوب این است که با رعایت نکاتی بسیار ساده و در عین حال مهم، می توانید گام های مثبتی در جهت افزایش طول عمر مبل هایتان بردارید و برای مدتی طولانی کیفیتشان را حفظ کنید. پس با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی این نکات بپردازیم.

راهکار کاربردی برای افزایش طول عمر مبل

عوامل بسیار زیادی در فرسودگی و آسیب رسیدن به مبل ها دخیل هستند که آن ها را هم از نظر زیبایی ظاهری تحت تاثیر قرار می دهند و هم از نظر کیفیت و کارآیی‌.
بهترین راه برای محافظت از مبل ها در مقابل این عوامل، شناخت آن ها و خنثی کردن تاثیرشان با به کارگیری روش های مختلف و کاربردی است‌.
به همین دلیل نیز در ادامه به بررسی ۴ عامل موثر بر کاهش دوام و طول عمر مبل می پردازیم و همچنین روش های محافظت از مبلمان در مقابل آن ها را نیز معرفی خواهیم کرد.

راهکار کاربردی برای افزایش طول عمر مبل

کاهش میزان ضربه به مبل
با توجه به این که مبل ها همواره در نقطه کانونی منزل قرار می گیرند، بنابراین بیشتر در معرض عوامل آسیب زایی مانند ضربه و… نیز خواهند بود؛ به همین دلیل نیز شما می توانید با به کارگیری راهکارهای زیر از آسیب رسیدن به مبلمانتان جلوگیری کنید و یا آسیب های احتمالی را به حداقل برسانید:

 • استفاده از پد و یا فوم در نقاطی از مبل که بیشتر در معرض آسیب هستند.
 • پوشش دادن سطح مبلمان با پارچه های مناسب جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به رویه مبل
 • پوشش دادن نقاط آسیب پذیر مبل با گلدان و… جهت محافظت از این نقاط
 • نگهداری اصولی و منظم از مبل و همچنین انجام تعمیرات به موقع و اصولی

کاهش پوسیدگی پارچه و چوب مبل
پوسیدگی چوب و پارچه مبلی از دیگر‌ معضلاتی است که به مرور زمان گریبانگیر مبل ها، علی الخصوص مبل های چرمی می شود؛ اما شما می توانید با رعایت راهکارهای زیر از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید و یا مدت زمان ایجاد پوسیدگی در سطح پارچه و بدنه مبل را به تعویق بیندازید:

 • تمیز نگهداشتن مبل را جدی بگیرید. شما می توانید با پارچه ای مناسب، به صورت روزانه مبل ها را تمیز کنید.
 • محل قرار گیری مبلمان تاثیر مستقیمی در سلامت و افزایش طول عمر مبل دارد، بنابراین همواره سعی کنید مبلمانتان را در معرض تابش نور مستقیم خورشید و همچنین رطوبت قرار ندهید.
 • محافظ مبل همیشه به عنوان یک راه نجات فوق العاده در برابر پوسیدگی و آسیب های این چنینی به شمار می آید؛ بنابراین استفاده از محافظ مبل را فراموش نکنید.

کاهش پوسیدگی پارچه و چوب مبل

کاهش خراش و سایش مبل
یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش طول عمر مبلمان، کاهش ایجاد خراش و ساییدگی در بخش هایی مانند بدنه، پارچه مبلی و پایه ها است؛ اما خوشبختانه روش های زیادی برای جلوگیری از خراشیدگی و سایش بدنه مبل و… وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم:

 • روکش ها همیشه نجاتگر سطح مبل ها بوده اند بنابراین با استفاده از روکش می توان تا حد زیادی، از ایجاد خراش روی سطح مبل و بدنه آن جلوگیری کرد.
 • روش کاربردی دیگر جهت جلوگیری از خراشیدگی و سایش سطح مبل ها و پایه ها، استفاده از فرش و پد در زیر آن ها است.
 • متاسفانه گاهی به دلیل عدم آگاهی از روش های صحیح تمیز کردن مبل، خودمان به آن ها آسیب می زنیم بنابراین بهتر است قبل از تمیز کردن مبل ها، درباره نحوه نگهداری، تمیز کردن و شستشوی صحیح انواع مبل تحقیق کنید.
 • قرار دادن پایه های مناسب برای مبل نیز از دیگر روش های کاربردی جهت محافظت از آن ها در برابر خراشیدگی و ساییدگی است.

کاهش خراش و سایش مبل

تعمیرات مبل
همانطور که در بالا نیز به صورت مختصر به این موضوع اشاره شد؛ با عیب یابی و تعمیر به موقع، می توانید چندین سال عمر مبل های خود را افزایش دهید.
اما نکته قابل توجه این است که شما باید تعمیرات مبلمان خود را به متخصصین و تعمیرکاران حرفه ای بسپارید تا با انجام تعمیرات اصولی، آسیب های وارد شده به مبل ها را ترمیم کنند و طول عمرشان را افزایش دهند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
به اشتراک بگذارید
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*